Magazín VĚDMY
Slunce - náš nepřítel, nebo přítel?
Opalování, sluníčko - to jsou slova, která se s příchodem prázdnin a dovolených skloňují snad ve všech pádech. Většina z nás by chtěla mít krásnou čokoládovou kůži, ale zároveň být zdravá. Lze toho vůbec docílit? A na co si dát nejen při opalování, ale vůbec při pobytu na slunci pozor?
Více nebo méně slunečních paprsků?
Když slunce hřeje moc, a nejsme zrovna u vody, je nám to nepříjemné, když nehřeje vůbec nadáváme také. Už jenom z toho vyplývá, že nejlepší je zlatá střední cesta - užívat si sluníčka, popřípadě solárka, ale s mírou. Účinek sluníčka, ale i návštěva v soláriu nám může zdravotně pomoci, ale i naopak. Slunce je zdrojem 99% veškeré energie na naší zemi, a veškerý život na této planetě je na něm neodmyslitelně závislý. Včetně nás.
Jak to bylo ve starém Egyptě?
Egypťané a jiné starověké národy uctívali Slunce jako boha, protože znali naprostou závislost všeho života na slunečním záření. Jenom škoda, že tuto závislost nezná i naše "pokroková" konzumní společnost. Šidíme se sami. Měli bychom pak čisté životní prostředí a dýchali bychom nejedovatý vzduch. Jedli zdravé ovoce, zeleninu.....
Jak nám může sluníčko prospět?
Slunce má určitě má významnou roli, co se týče kardiovaskulárního systému - zahřívá kůži a tak zvyšuje krevní oběh, cévy a kapiláry se rozšíří a díky tomu může klesnout příliš vysoký tlak. Výborně také ničí bakterie. Při opalování se totiž posiluje imunitní systém, zvyšuje se množství i aktivita bílých krvinek a to až na tři týdny. Zvyšuje i produkci protilátek, ničí viry a zatavuje jejich množení. Dále rozhodně má úžasný vliv na snížení stresu. Všichni víme, že když svítí sluníčko je hned "svět veselejší". A není to jen tak - při slunečním záření se zvyšuje využití kyslíku tkáněmi a tak dochází k lepšímu využití energie, to následně odstraňuje celkovou únavu. Také snižuje tolik obávaný cholesterol a cukr v krvi, dokáže měnit cholesterol a ergosterol nalézající se v tukových žlázách pod kůží na vitamin D. Pro minimální denní dávku vitamínu D potřebujeme 10-15 minut pobytu na slunci denně. Má velmi blahodárný vliv na nespavost, díky slunci se totiž zvyšuje redukce hormonu melatoninu, který zřejmě pomáhá regulovat spánek.
A jak nám naopak může uškodit?
Opatrně na UV záření. O ultrafialové části slunečního záření se dost často diskutuje, a je jasné proč. UV záření typu B může totiž pokožku nepěkně spálit. V extrémním případě se mohou vyskytnout i kožní nádory, rakovina kůže. UV-A má navíc na svědomí předčasné stárnutí pokožky a vznik vrásek. Také snižuje imunitu kůže. Celkově bychom se měli přílišnému pobytu na slunci a opalování vyhýbat. Kromě již zmiňovaných potíží, vám může vyhřívání se na sluníčku přinést další problémy jako je úpal. Nadměrná expozice slunečnímu záření také ničí oční čočku.
Se sluníčkem opatrně..
Doba, kdy je sluneční záření nejintenzivnější a kdy bychom rozhodně měli zůstat v klimatizované kanceláři, nebo ve stínu je mezi 11.- 15.tou hodinou. A i když se sluníčko zrovna schovává za mraky, přesto buďte v tuto dobu nejvíc opatrní a obezřetní. Opálit nás může i odraz slunečních paprsků od písku, stěn domů či vodní hladiny. Paprsky jsou totiž schopny pronikat mraky (až 90 %), sníh je odráží až v 80 %, ve stínu působí až 50 % UV na lidský organismus, písek odráží až 25 %, a vodní plocha dokonce až 95 % dopadajícího UV záření. Rozhodně při velkých parnech nezapomínejte na pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle s UV filtrem koupené v kamenném, nejlépe značkovém obchodě, nikoliv na trhu. Protože v takovém případě vám jsou brýle k ničemu.
Co se děje, když je naše kůže vystavena UV záření?
Kůže se skládá ze tří vrstev: pokožky, škáry a podkožní tukové tkáně. Horní vrstva je při opalování nejdůležitější. Složená je ze zrohovatělé vrstvy mrtvých buněk a vrstvy živých buněk, v nichž je obsažen pigment. Pigmenty mají slabě růžovou barvu a pod vlivem UV-A záření se přebarvují. Kůže dostává pěkné zbarvení, tedy když se to s ležením na dece na přímém slunci nepřežene. Všichni lidé nemají stejný typ kůže, její citlivost se liší od jedince k jedinci. Pamatujte na to při opalování!
Víte jaký jste fototyp?
Velmi světlá pleť : snadno se spálí, max. 10 minut na slunci, vhodný ochranný faktor 50+
Světlá pleť : špatně se opaluje, snáz spálí, max. 20 minut na slunci, vhodný ochranný faktor 50
Normální pleť : většinou se dobře opaluje, max. 30 minut na slunci, vhodný ochranný faktor min.15
Tmavá pleť : snadno a rychle se opálí, kolem 40-ti minut na slunci, vhodný ochranný faktor 15
Lucie Sinková
Co musíte vědět
Dekolt
Mít bujné poprsí - to je odpradávna sen všech žen. Jenže ne každá z nás má finančně, nebo psychicky na to, aby se svěřila do rukou plastického chirurga. Proto přinášíme pár rad, jak si bezbolestně ňadra zvětšit. Chce to trochu píle a vůle a někdy postačí i obyčejné líčení. Přesvědčí vás o tom náš článek.
-----------------------------------------------------------------------------------
Oblíbený rituál
VAŠE RADY OD VÁS PRO VÁS
Jak nám příznaky odhalují co v těle chybí.
Podívejte se, je to zajímavé… po dosažení určitého věku máme téměř všechny z těchto příznakůzpůsobených nedostatkem potravin uvedených zde:
1. Obtížnost hubnutí
Co chybí: esenciální mastné kyseliny a vitamíny
Kde získat: lněné semínko, mrkev a losos -nebo některý z doplňků
2. Zadržování tekutin v těle
Co chybí: ve skutečnosti je to nerovnováha mezi draslíkem, fosforem a sodíkem
Kde získat: kokos, olivy, broskve, švestky, fíky, mandle, vlašské ořechy, špenát,koriandr, lněné semínko a doplňky
3. Sladké nutkání
Co chybí: nedosatatek chromu
Kde získat: celá zrna, ořechy, zrní, banán, špenát, mrkev + doplňky…
4. Křeče, bolesti hlavy
Co chybí: draslík a hořčík
Kde získat: banány, ječmen, kukuřice, mango, broskve, třešně, pomeranče a vody
5. Střevní potíže, plynatost, břišní nadýmání
Co chybí: živé lactobacilly
Kde získat: zakysaná smetana, jogurt, miso, a jako Yakult
6. Špatná paměť
Co chybí: acetylcholin, inositol
Kde získat: sojový lecitin, vaječný žloutek + doplňky
7. Hypotyreóza (způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti bez zjevného důvodu)
Co chybí: jód
Kde získat: mořské řasy, mrkev, olej, hrušky, ananas, mořské ryby a mořské soli
8. Lámavé vlasy a slabé nehty
Co chybí: kolagen
Kde získat: ryby, vejce, libové maso, želatina + doplňky
9. Slabost, malátnost, nevolnost
Co chybí: vitamíny A, C, E a železa
Kde doplňkyde získat: zelenina, ovoce, libové maso a doplňky
10. Vysoký obsah cholesterolu a triglyceridů
Co chybí: Omega 3 a 6
Kde získat: sardinky, losos, avokádo, olivový olej
Jeden pohled prozradí, zda jste zdraví!
Jeden pohled prozradí, zda jste zdraví!
Než spláchnete, pořádně se podívejte na to, co jste po sobě zanechali.
O vašem zdraví to vypovídá víc, než si myslíte!
17. 09. 2013 Eva Jedelská
Proč je hnědá?
Hnědou barvu způsobují mrtvé bakterie, sídlící v tlustém střevě, a také žluč, kterou vylučují játra k trávení tuků. Žluč je původně zelená a během postupu tlustým střevem hnědne. Pokud ale zbytky potravy projdou trávicím traktem příliš rychle, nestačí se žluč zbarvit a stolice je pak nazelenalá. Jste-li překvapení barvou toho, co vidíte v záchodě, zkuste si vzpomenout, co jste v posledních dvou dnech jedli – zajímavé následky může mít třeba barevné cukroví z pouti.
Pokud při pohledu do mísy vidíte hnědý pevný útvar válcovitého tvaru, můžete být v pohodě. Všechno funguje, jak má. Horší je, když zaznamenáte nějaké „výstřelky“ v barvě, tvaru či konzistenci.
Mazlavá stolice
Musíte často používat záchodovou štětku? Znamená to, že vaše strava obsahuje hodně nasycených mastných kyselin. Ty prodlužují průchozí dobu, stolice je mastná a lepivá a brání střevům, aby dobře vstřebala živiny z potravy. Omezte tučná jídla a průmyslově zpracované potraviny a jezte víc vlákniny. Ze stravy vylučte hydrogenovaný tuk, který je ve výrobcích s dlouhou trvanlivostí, nekvalitních čokoládách, oplatkách s polevou, zmrzlině a podobně.
Ještě ke všemu žlutá?
Máte nejen jílovitou, mazlavou, ale i okrově zbarvenou stolici, která zanechává na hladině olejovité skvrny a dá se jen obtížně spláchnout? Svědčí to o poruše trávení tuků, která může být způsobená zánětem slinivky břišní.
Místo banánu tužka
Mohlo by se zdát, že na tvaru nezáleží. Omyl! Neobvyklé zúžení stolice, která může připomínat tužku nebo provázek, může být způsobené nádorem konečníku. Vyšetření u lékaře neodkládejte! Padají-li z vás malé, tvrdé „srnčí bobky“, může to znamenat, že má tělo nedostatek vody, také ale může jít o příznak takzvané spastické zácpy.
Toužebně očekávaná
Jakákoli stolice je lepší než žádná. Zácpa není jen otravná, ale může být signálem závažného
problému. Pokud jdete na velkou méně než třikrát týdně, stolice je tvrdá, bolestivá a objevuje se v ní
krev, určitě zajděte k lékaři.
„Praktický lékař by měl provést vyšetření per rektum a v případě potřeby vás odeslat na kolonoskopii,“
říká lékařka Jana Vojtíšková.
Tuhá, tmavá, rychle klesá ke dnu
Málo pijete, jíte málo vlákniny a příliš mnoho masa. Zařaďte do jídelníčku víc ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. S tvrdou a suchou stolicí mají střeva mnohem víc práce a může způsobit i drobná poranění.
Plave
Dostatek vlákniny - lehká porézní stolice, která chvíli pluje na hladině, a pak jde ke dnu, svědčí o zdravém jídelníčku s dostatkem balastních látek. Gratulujeme! Samozřejmě v případě, že má normální tvar i barvu.
Nebojte se ohlédnout...
Černá jako dehet - natrávená krev
„Krvácení do horní části trávicího ústrojí se nejčastěji projevuje jako takzvaná melena, černá, kašovitá, mazlavá stolice, připomínající kolomaz či dehet,“ popisuje příznaky internista Igor Tozzi. Krvácení může být způsobeno vředy či nádory v žaludku či tenkém střevě a vždy je důvodem k návštěvě lékaře, zvláště když stolice velmi silně páchne. Černé zbarvení (bez nápadného odéru) může mít i příjemnější příčinu: přehnali jste to s borůvkami, s červeným vínem nebo užíváte tablety s obsahem železa.
Červená - čerstvá krev (nebo rajčata, červená řepa)
Její cesta byla podstatně kratší, pochází tedy z tlustého střeva nebo konečníku. S objednáním na vyšetření neváhejte už ani den, příčinou může být kolorektální karcinom (ve výskytu tohoto onemocnění jsme na prvním místě ve světě). Ta lepší varianta: dopřáli jste si rajčatový džus nebo červenou řepu. Stopy krve, které objevíte na toaletním papíru, jsou většinou způsobené hemoroidy nebo drobným natržením konečníku.
A co vy, díváte se do mísy? Máte rádi svoje trávení pod kontrolou, nebo jsou vám tyhle záležitosti odporné a radši hned všechno proudem vody odešlete do hlubin?